Bursa'da Bir Azim Öyküsü: Aslı Yufkacıgil
Bazen Hayat

09.07.2012
Aslı Yufkacıgil
Onunla 2008 yılı sonunda Bien Seramik’in dergisi için o zaman ki Bursa Bölge Müdürü Kenan Koşun ile satıcılarını tanıttığımız gezimizde Öykü Yapı’da tanıştık. Hemen dikkat çeken fiziki güzelliği, ses tonu, müşterilerle iletişimi (ve tabii ustalarla da)dikkatimi çekmişti. Uzun bir uğraştan sonra “ben bu dergide neden olmalıyım?” sorusuna tatmin edici cevap almıştı ki anlattı o zamanlar sektördeki kısa sayılacak geçmişini. eA Dergisinin 2009 Mart ayında yayınlanan 18. sayının Anadolu Turu bölümünde “Aslı’da bir sureti de” başlığı ile yer vermiştim. O günden sonra yüz yüze değilse de e-posta ile görüştük bu fiziği olduğu kadar kimyası da (mayası) güzel arkadaşımla. En son Aktosunlar’ın açılışında “ricam üzere” geldi de kısacık görüşüverdik o kalabalıkta. Bu seferde yine bir açılış vesilesi ile Bursa’ya gelmem gerektiğinde hemen aradım ve “doğruca sana geliyorum” dedim. 19 yaşında iş hayatına başlayan ve sektördeki 10. Yılını dolduran bu tecrübeli genç arkadaşımı yazarak, dergim aracılığı ile sektördeki ağırlığı satıcı olan dostlarıma tanıtarak ona olan takdir ve şükranlarımı sunmak istedim.

Neden Aslı?
İlk anlattığında da farklı bir şeyler var dedim bu kızda, sonra sürekli tek başına yaşama tutunması, direnmesi ve kendini kabul ettirmesi etkiledi beni. Özellikle kadınlar, onların varlıklarına, başarılarına çok önem veren ben ve dergim için izlenmesi gerekli ve takdir edilesi biriydi. Üst üste gelen aksilikler, şansızlıklar ve hatta içinde ölümlerin olduğu acılar nedeniyle hayat h küsüp evinde oturabilir ve hatta diğer bir çok genç kadının yaptığı gibi kaçışı evlilik müessesesine kapağı atmakta bulabilirdi. ( Onu da denedi aslında ama başka bir nedenle; özelidir dahası bizi ilgilendirmez) İş denilen kendini yeniden ve yeniden ıspat etme çabası daha çekici geldi ona, bazı ruhlar oturur ve kabullenir kaderini, bazıları ise hep ayaktadır ve kendi belirlemek ister kaderini. Aslı’da kendi kaderini yazmak isteyenlerdi ve yılmak, küsmek, bezmek, yitip gitmek ona yakışmazdı, yapamazdı, mayasında yoktu.  Çalıştı, dik durdu, duruyor ve duracak. Son 5 ay içinde kendi adına yaptıklarını anlattığında etkilenmemek mümkün değil hatta benim hiç kabul edemeyeceğim o meşhur deyimle “Kız başına”.

İpin kopacağı yerden yeniden örmek hayatı umutla zordur, zoru başarmak ise bazılarının kaderine yazılmıştır. Aslım Yapı Tasarım firmasının resmen faaliyete başlama tarihi 1 Ocak 2012. Yani henüz 5 ay olmuş. Çok küçücük bir yerde başlamış tam “haydi eyvallah” deme noktasına geldiğinde sektöre. Ustalarla arası iyidir dedim ya, ustanın biri çok uygun fiyatla kabul ettirdiği bir porselen seramik işini, hem de “1000 m2 gibi önemli bir işi kapanan iş yerinin şaşkınlığı içindeki Aslı’dan ister “Kaçıramam bu işi ve bu fiyata bulamam” der. Aslı hem ortada kalakalmanın şaşkınlığı ve kızgınlığını yaşarken bir yandan da ustasını mahbup etmemek için ne yapar eder bulur o fiyata o kadar seramiği. Sonra birkaç evden iş bağlar, hani öyle derler ya “oturduğu yerden, telefonla” Ustaların Aslı’sı vardır ve o halleder nasılsa. Bir satıcıyla anlaşır üzerinden satış için ama taşıma suyla değirmen dönmez.  Karar vermelidir ya gidecektir bu diyardan ya da bu deveyi güdecektir. Gütmeyi seçer. Kendi firmasını kurar. Ama ne olsa yapmak zorundadır, iş seçecek durumda değildir.  Seramik, banyo malzemesi satışıyla yetinmez, komple dekorasyon tadilat işlerini ustaları ile halletmeye başlar, mutfak dolabı, laminant parke, plastik pencere sistemleri, hatta mantolama, doğalgaz tesisat işleri ve malzeme satışı, boya işleri de yapar, cam tuğla da örer.  Yaptıkça, başardıkça kendine güveni artar, kendine güveni artıkça daha da güvenle girer yeni işlere.  Bilir ki, iyi bitirilmiş bir iştir yeni işi getiren. Bir de dostlukları sürdürmektir. Sohbetimizde son olarak gözleri ıslak ve aynı zamanda ışıldayarak “Bursa Metro yeni etap istasyon yapımına gerekli olan tüm yapı kimyasallarını ben verdim” diyor. Sanmayın öyle 3-5 kilo bir şey, Sordum hacmi söyledi ceman yekûnu; 1500 kg YKS Yalıtım malzemesi, 1200 torba fleks porselen seramik yapıştırıcısı, 500 litre Montel gri astar, 800 kg tamir harcı, 2500 adet köşe çıtası. Aferin Aslı Yufkacıgil, Hep böyle samimi, hep böyle yüce gönüllü ve hep böyle gülen yüzlü ol.


Galeri

Ayşe KartalAyşe Kartal
Banu ÇetinBanu Çetin
eA Islak Mekan Sektör Çalışanları Dergisi © 2015